TÜBİFED > Siber Suçlarla Mücadele semineri

Siber Suçlarla Mücadele semineri

seminer

Adana Bilişimci İş Adamları Derneği tarafından ”Siber suçlarla Mücadele” semineri düzenlendi. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, ATO’da düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, kurum, kuruluş ve kullanıcıların bilgi varlıklarını korumak amacıyla kullanılan, yöntemler, politikalar, risk yönetimleri faaliyetleri, yaklaşımlar ve en iyi uygulamaları kapsayan  teknolojilerin bütününün siber güvenlik olarak tanımlandığını belirtti.

”60 saniyede tüm güvenliğimizi ve servetimizi de kaybedebiliriz. Bunun farkında olmak gerekiyor” diyen Sağıroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Ne kullanıyorsanız kullanın, onun güvenliğini de nasıl sağlanacağını bilmeniz gerekir. Bakın cep telefonlarının tehdit ve tehlikelerini anlatsam bir daha kullanmazsınız o telefonları. Ama tehdit her yerde var, bu kadarda korkmayalım ama önlem alma yollarını, yöntemlerini öğrenelim ve bunları uygulayalım. Sosyal paylaşım siteleri, arama motorları ve bunların sunduğu diğer hizmetler en büyük tehdit. Çünkü tüm bilgileriniz bir şekilde depolanıyor. Otomatik analizi yapılıyor, grupluyor, pek çok bilgiyi bir araya getiriyor ve sizi sınıflandırıyor. Bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Ülke için ne anlama geldiğinizi biliyor. İleride bunların hepsi aleyhinize delil olarak kullanılacak. Suçlarla mücadele için siber ortamları çok iyi bilmek ve bilgi birikimine sahip olmak gerekir dedi.

Seminerde, Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu Başkanı Rüştü Arseven ve yazılım güvenliği uzmanı İlyas Okay’da bir konuşma yaparak sektörün değerlendirmelerini yaptılar.

Başlangıç Zamanı

8:00 am

Perşembe, Ağustos 20, 2015

Bitiş Zamanı

5:00 pm

Çarşamba, Eylül 30, 2015

Adres

İstanbul